Pallotti-Hostel

Spotkanie: NaProTechnology- leczenie niepłodności, naiwne czy skuteczne?

Co trzecia para po nieudanych zabiegach In Vitro wyleczona przez NaProTechonlogię – czyli o leczeniu niepłodności w warszawskim KSM

Ponad 30% urodzeń u par po średnio dwóch nieudanych próbach In Vitro - takie statystyki z pracy Doktora Boyle’a, irlandzkiego lekarza, jednego z prekursorów NaProTechnology, przedstawiła lek. Natalia Suszczewicz podczas spotkania „NaProTechnology – leczenie niepłodności naiwne czy skuteczne?”. Spotkanie odbyło się w czwartek, 16 lutego w Klubie Młodzieżowym aROMAt w Warszawie staraniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w ramach cyklu „Twój czas – Twój wybór”.

Wiemy, że to nie skuteczność a szacunek dla człowieka i jego zdrowia, jest istotą konfliktu pomiędzy In Vitro a NaProTechnology – mówi Michał Baran, prezes warszawskiego KSM – jednak te statystyki pokazują absurdalność zarzutów o znikomej skuteczności metody zwanej potocznie „Napro”. To, w czym środowiska przeciwne życiu chciałyby widzieć prymitywne wróżenie z fusów, okazuje się realnym leczeniem o dowiedzionej skuteczności – dodaje.

Młoda lekarka i instruktorka Creighton Model System, wraz z instruktorką magister Małgorzatą Mąsiorską opowiadały o samym zjawisku niepłodności, jego przyczynach oraz możliwościach diagnozowania. W pierwszej części spotkania przedstawiły, w jaki sposób rozpoznawać płodność, na jakie zmiany w fizjologii kobiety należy zwrócić uwagę, aby nauczyć się właściwie wykorzystywać obserwacje cyklu miesiączkowego. Prelegentki wskazały, że metoda NaProTechnology jest skuteczna nie tylko w przypadku niepłodności pary, ale również w przypadku dolegliwości towarzyszących osobom samotnym. Wykorzystująca tą metodą kobieta może rozpoznać i wykryć m.in. zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwór piersi. NaProTechnology pomaga również w leczeniu depresji poporodowej. Jest więc drogą naturalnego powrotu do stanu zdrowia i płodności, wymaga jednak czasu na dokładną naukę obserwacji, skrupulatną diagnostykę i skuteczne leczenie.

Druga część dotyczyła w dużej mierze diagnozowania. Jedną z największych zalet NaProTechnology jest docieranie do przyczyn niepłodności – mówi Natalia Suszczewicz – podczas gdy w statystykach Napro odnajdziemy całe spektrum zdiagnozowanych problemów często przewlekle toczących się schorzeń, niemal połowa par poddawanych In Vitro pozostaje niezdiagnozowana. Można zatem mówić o pewnym zagubieniu głównego nurtu ginekologii, który z drogi leczenia schodzi w kierunku inżynierii. Lekarka jako przykład podała jedną z operacji, która jeszcze w latach 80-tych doprowadzała 54% par do zajścia w ciąże w okresie 2-3 lat starań po jej przeprowadzeniu. Dziś z operacji tej zrezygnowano na rzecz in vitro, której skuteczność nie przekracza 30 % w przypadku tego schorzenia (endometriozy), choć można było rozwinąć technikę operacji, jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Warto również zwrócić uwagę na statystyki, które wykazują dużą większą skuteczność metody NaProTechnology w porównaniu do in vitro. Uciekając się do metody sztucznego zapłodnienia tylko 30% kobietom udaje się zajść w ciąże (tylko 20% rodzi żywe potomstwo), jak wynik z raportu European Society for Human Reproduction and Embriology z 2010 roku.. W przypadku kobiet, które po kilku (2-8) nieudanych próbach in vitro podjęły się leczenia, NaProTechnology jest w stanie pomóc 30-50% z nich, w zalezności o wieku, schorzenia i długości leczenia. Ciekawe, że wśród 15% pacjentów Doktora Boyle’a (dane zebrane między 2004 a 2009 rokiem) do zajścia w ciążę wystarczyła sama konsultacja z instruktorem i poznanie podstawowych zasad związanych z płodnością.

Cykl spotkań „Twój czas – Twój wybór” będzie realizowany w Klubie aROMAt do końca maja, zaś kolejne spotkanie, poświęcone tym razem Naturalnemu Planowaniu Rodziny odbędzie się 8 marca. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.warszawa.ksm.org.pl.

Polecamy strony, na których znajdziesz więcej informacji o NaProTechnlogy

Źródło: www.warszawa.ksm.org.pl, www.facebook.com/KSMAW